Reklama
 
Blog | Markéta Pavlicová

Inflace v roce 2022 roste

Současná míra inflace v posledních třech měsících dosáhla nejvyšší úrovně od roku 1993. V červnu 2022 se míra inflace zvýšila na 17,2 %, což je o 1,2 % více než v předchozím měsíci. Česká republika patří svou mírou inflace k zemím s nejvyšším tempem růstu cen. Jak moc se za dva roky změnila inflace, co způsobilo tento rychlý růst cen a jaký to má dopad na Českou ekonomiku? 

Co je inflace 

Nejprve bychom si měli ujasnit, co je inflace. Inflace je v zásadě definována jako zvýšení cenové hladiny zboží a služeb za určité období. S růstem cenové hladiny úměrně klesá kupní síla peněz. Inflace však neznamená zdražení jen několika položek, protože v tržní ekonomice se ceny mohou libovolně měnit na základě nabídky a poptávky. Inflace naznačuje nárůst celkové cenové hladiny. Tedy situace, kdy za 100 korun nakupujeme méně zboží a služeb než v předchozím období, řekněme před rokem. 

Výpočet inflace 

Míru inflace lze vypočítat několika způsoby a metodami. V České republice se inflace měří růstem tzv. indexu spotřebitelských cen, tedy CPI. Index spotřebitelských cen ve skutečnosti udává průměrnou cenu položek v nákupním košíku spotřebitele (jednotlivé produkty a služby) jako cenovou hladinu. Ve spotřebitelském koši je 700 položek, které jsou považovány za reprezentativní pro jednotlivé skupiny a kategorie výrobků a služeb (např. mouka a ostatní obiloviny, vejce, máslo). 

Vývoj inflace v ČR 

V roce 2020 je průměrná roční míra inflace 3,2 %. To už tehdy byla nejvyšší inflace od roku 2012. V roce 2021 se zvyšuje v průměru o 3,8 %. Krize související s pandemií Covid-19 byla hlavní příčinou nárůstu cenové hladiny v tomto období. 

Energetická krize vypukla na podzim roku 2021, promítla se do jediné letošní statistiky inflace kvůli cenám elektřiny a zdražování energií. Začátkem roku 2022 byla globální ekonomika značně ovlivněna válkou na Ukrajině a souvisejícími sankcemi proti Rusku. Tyto efekty přispěly a nadále přispívají k rostoucí míře inflace, která podle ekonomů bude do konce roku 2022 dále růst a poté postupně klesat. 

Dopady vysoké inflace 

Základní dopady inflace jsme již pocítili – růst cen potravin, elektřiny a benzínu. Lidem nezbývá nic jiného než se naučit, jak šetřit a ušetřit. Rostoucí ceny se týkají nás všech a nutí nás utrácet méně. V tomto případě zase funguje ekonomická teorie, která říká, že pokud spotřebitelé utrácejí méně v období rostoucích cen a rostoucích cen, tempo růstu cen se zpomalí nebo úplně zastaví. S tím souvisí i to, že centrální banka výrazně zvýšila úrokové sazby z úvěrů, aby lidem zabránila kupovat věci, které právě teď zbytečně nepotřebují, a tím může být tempo růstu inflace opět zpomaleno.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama